Rusałka pawik (Inachis io)

imago
Pospolity i wszystkim chyba znany motyl, którego widujemy nawet zimą na strychach i przy oknach. Dorosłe osobniki latają w marcu i kwietniu oraz od lipca do późnej jesieni. Tego motyla nie sposób pomylić z żadnym innym - dzięki charakterystycznym "pawim oczkom" na skrzydłach. 

WYGLĄD:
Skrzydła przednie i tylne z wierzchu aksamitnie czerwonobrązowe z pawimi oczkami, z szarobrązowym zewnętrznym brzegiem, od spodu jednak szaro-brązowe z falistym rysunkiem, które zapewnia kamuflaż. 
Rozpiętość skrzydeł to około 5 cm, a długość ciała: 3,5 cm
GĄSIENICA czarna, z czarnymi kolcami i licznymi białymi kropkami. 
POCZWARKA zielonobrązowa, o metalicznym połysku, zawieszona głową w dół.

WYSTĘPOWANIE:
Imago są powszechne w każdym siedlisku.
Larwy występują gromadnie głównie na pokrzywach, które są ulubioną rośliną żywicielską tego motyla. Czasem występują również na chmielu czy winogronach. Przepoczwarczenie zachodzi na murach budynków, ogrodzeniach itp. 

CIEKAWOSTKI I ZWYCZAJE:
Rusałka pawik jest jak na motyla gatunkiem długowiecznym - postać dorosła może żyć nawet 10 miesięcy. 
W ciagu roku przychodzą na świat dwa lub nawet trzy pokolenia. Para pawików odbywa lot godowy,  w którym samiec musi wykazać się wytrwałością, goniąc samicę. Kiedy ta w końcu ulegnie dochodzi do kopulacji, w której każda samica bierze udział tylko raz w życiu. Samica składa jaja najczęściej na spodniej stronie liści młodej pokrzywy. Jaja umieszczone są w skupiskach po około 100 sztuk - w sumie samica składa od 300 do nawet 500 jaj. 
Po około 2 tygodniach z jaj wylęgają się gąsienice. Młode, zielonakwoszare gąsienice tworzą wspólny oprzęd i dopiero przy przedostatniej wylince stopniowo się rozdzielają, wyszukując bardziej odosobnione miejsca. Przyczepiają się w zacisznych miejscach i tworzą poczwarki, z których po 2-3 tygodniach wylatuje motyl. Zależnie od pory roku, dorosły motyl zimuje w zacisznym miejscu lub zaczyna się rozmnażać. 
Samce są terytorialne, a walki dwóch osobników wyglądają jak pewnego rodzaju taniec - wznoszą się i opadają w locie, krążąc wokół siebie. Samce atakują również przedstawicieli innych gatunków.
Dorosłe motyle żywią się spijając nektar kwiatów, a szczególnie upodobały sobie te w odcieniach czerwieni, różu i fioletu, o czym mieliśmy okazję się przekonać na zajęciach terenowych. Eksperyment polegał na rozłożeniu na sporej łące kartek w różnych kolorach i liczeniu przysiadających motyli :) W ogrodach najskuteczniej zwabimy pawie oczka sadząc astry, budleje czy dalie.

gąsienica, ostatnie stadium

gąsienica, ostatnie stadium

gąsienica, ostatnie stadium

gąsienica, ostatnie stadium

imago

imago


Źródła: własne doświadczenia, 
Gottfried Amann "Owady,
Heiko Bellmann "Atlas motyli"
swiatmakrodotcom.wordpress.com
wikipedia.pl

Obejrzyj również:

0 komentarze

Żródła

ŹRÓDŁA:
Gottfried Amann, "Owady"
Heiko Bellmann "Atlas motyli"
medianauka.pl
swiatmacrodotcom.wordpress.com
wazki.pl
Wikipedia

Miejsce na reklamę