Kosarz pospolity (Phalangium opilio)

WYGLĄD
Bardzo pospolity pajęczak (uwaga! pajęczak, nie pająk!), który długością swoich odnóży krocznych  (osiągają nawet 5 cm) sprawia wrażenie sporego. Odnóży u kosarzy jest osiem, jednak czasem można odnieść wrażenie, że jest ich 10, ponieważ nogogłaszczki samców potrafią być bardzo długie. Ciało kosarza jednak osiąga maksymalnie 1 cm - w przypadku samic. Samce są mniejsze. 
Ciało kosarza jest wyraźnie inne niż u pająka - jego kształt przypomina jednolitą beczułkę, bez wyraźnego podziału na odwłok i głowotułów. Złudzenie to wynika z pokrycia jednolitym chitynowym oskórkiem całej grzbietowej strony ciała. Faktycznie jednak te części ciała są również rozdzielone na głowotułów i odwłok jak u pająków. 
Kolejną cechą odróżniającą kosarze od pająków jest obecność tylko jednej pary oczu. 
Kosarz nie buduje sieci, nie posiada kądziołków przędnych. 



TRYB ŻYCIA, ZWYCZAJE I WYSTĘPOWANIE
Kosarza pospolitego spotkamy praktycznie wszędzie - występują w ogródkach, lasach, w pobliżu zbiorników wodnych, często też wchodzą do budynków. Są aktywne przez cały rok, głównie wieczorami.

Kosarze nie mają gruczołów jadowych, żywią się wysysając soki roślin lub szczątków padłych   zwierząt. W swoim menu preferują inne bezkręgowce jak mszyce i mrówki. Sposób, w jaki pożerają inne bezkręgowce można porównać do rozszarpywania - używają w tym celu szczękoczułków i nogogłaszczków i zjadają odrywane fragmenty ciała ofiary.

W przypadku konieczności samoobrony po prostu uciekają - są całkiem dobrymi biegaczami. Jednak doprowadzone do ostateczności potrafią odrzucić kończynę (autotomia)  i uciec na pozostałych nogach lub wydzielić nieprzyjemną, odstraszającą woń. Młode kosarze, które jeszcze mają przed sobą linienie, utracona noga może się zregenerować. 

Zwyczaje godowe kosarzy nie są zbyt romantyczne. Kiedy osobniki obu płci spotkają się, dochodzi do szybkiej kopulacji, po której samica składa jaja wykorzystując pokładełko. Młode wylęgają się z jaj na wiosnę, choć czasem zdarzają się wylęgi zimowe - można wtedy spotkać młode kosarze na śniegu. Dojrzałość płciową osiągają w ciągu kilku miesięcy. Cykl życiowy kosarzy trwa rok.







Źródła: wiedza nabyta + swiatmacrodotcom.wordpress.com

Obejrzyj również:

0 komentarze

Żródła

ŹRÓDŁA:
Gottfried Amann, "Owady"
Heiko Bellmann "Atlas motyli"
medianauka.pl
swiatmacrodotcom.wordpress.com
wazki.pl
Wikipedia

Miejsce na reklamę